konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Etnolodzy o wpływie internetu na zawartość naszych talerzy

Przeczytany: 866 razy
Dodany: 2014-09-04 10:38:18
Aktualizowano: 2014-09-04 11:44:11
Jak internet wpływa na kulinarny gust i czy można online prześledzić drogę żywności na nasz stół – to zagadnienia, którymi zajmą się etnolodzy na międzynarodowej konferencji „Food and the Internet”, która rozpoczyna się w Łodzi w środę.

Jak poinformowała PAP prof. Violetta Krawczyk-Wasilewska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, udział w konferencji zapowiedziało ponad 60 badaczy z Brazylii, Kanady, Danii, Niemiec, Grecji, Finlandii, Węgier, Irlandii, Japonii, Izraela, Łotwy, Słowenii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.

Łódzka etnolog wyjaśniła, że słowo „food” w tytule konferencji, która odbywa się w jęz. angielskim, należy rozumieć nie tylko jako "pożywienie", ale też jako "kulinaria".

Dodała też, że dyskusja o pożywieniu jest jednym z najżywotniejszych zjawisk w kulturze internetu. Badacze uznali, że omówienia – w kontekście obecności w wirtualnej sieci - wymagają takie zjawiska, jak globalny marketing pożywienia, popularyzacja zachowań związanych z kulinariami, sposoby przechowywania i przyrządzania żywności, diety zdrowotne, kwestie etyczne związane z produkcją żywności, turystyka kulinarna czy wreszcie problem głodu na świecie.

"Internet jest wielką globalną książką kulinarną. Sprawia, że wiedza świata zachodniego, także związana z pożywieniem, staje się transkulturowa" – podkreśliła prof. Krawczyk-Wasilewska.

W konferencji – obok etnologów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Etnologii i Folkloru w grupie badawczej zajmującej się zagadnieniami związanymi z żywnością (Food Research) - wezmą udział także kulinarni blogerzy oraz osoby zajmujące się profesjonalną fotografią żywności i autorzy książek kulinarnych.

Obok wykładów poświęconych ruchom kulinarnym o podłożu etycznym, takim jak slow food czy freeganizm ("odzyskiwanie" pożywienia z odpadów), znajdą się wystąpienia na temat "gender w kuchni". Prof. Rogeria Campos de Almeida Dutra z Brazylii – kraju, gdzie panuje tradycyjna kultura macho – opowie o tym, jak brazylijscy mężczyźni odnajdują się w roli kulinarnych blogerów.

Łódzka etnolog podkreśliła, że aż dwa referaty poświęcone będą nowej internetowej modzie na propagowanie kuchni antycznej. Wydobyte z bibliotek i przetłumaczone z łaciny przepisy ze starożytnego Rzymu i Bizancjum trafiły do sieci, dzięki czemu każdy internauta może podjąć próbę przygotowania według nich potraw.

Dr Maeve Cushen z Irlandii przedstawi opatentowany kilka tygodni temu program do śledzenia w internecie drogi produktu od producenta do konsumenta, a dr Anna Mlekodaj – polską aplikację na smartfony, która umożliwia wędrówkę Małopolskim Szlakiem Oscypkowym.

W ramach konferencji etnolodzy zapoznają się także z polską kuchnią i tradycyjnymi produktami regionalnymi. Będą mogli upiec piernik w gospodarstwie agroturystycznym, odwiedzą tłocznię soków i wędzarnię ryb w okolicach Łodzi. W czasie warsztatów swoje narodowe potrawy zaprezentują też uczestnicy konferencji ze Słowenii i Japonii.

Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Etnologii i Folkloru (SIEF) jest organizowana w Polsce po raz drugi. Pierwszy zjazd tej istniejącej od pół wieku organizacji odbył się ponad 20 lat temu w Krakowie. SIEF skupia etnologów z całego świata, współpracujących w ramach kilku grup roboczych - jedną z nich jest grupa poświęcona badaniom zagadnień i zwyczajów związanych z pożywieniem.

 

PAP - Nauka w Polsce

agm/ mrt/

www.naukawpolsce.pap.pl

Wysłane 2014-09-04 10:38:18 przez M-S-M
konferencje medycznekonferencje naukowe
Artykuły powiązane z powyższym
Technologie w medycynie
Wysłano 2017-08-08 12:07:48
Polski Instytut Rozwoju Biznesu zaprasza na konferencję
Systemy dla szpitali i placówek medycznych
Wysłano 2017-08-08 12:07:11
Polski Instytut Rozwoju Biznesu zaprasza na konferencję
Przed nami kolejna edycja konferencji dedykowanej kadrze zarządzającej placówkami medycznymi - Forum Menadżerów Służby Zdrowia. 24 marca gospodarzem tego wydarzenia będzie stolica Wielkopolski - Poznań.
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY