Kongres ten odbywa się pod auspicjami International Society for Analysis, its Applications and Computation (ISAAC) co dwa lata, począwszy od roku 1997. Wysoka ranga tego wydarzenia zapewnia mu dużą popularność na arenie międzynarodowej, gromadząc około 500 uczestników z różnych zakątków świata. Wśród nich są zarówno wybitni matematycy z ugruntowaną pozycją w świecie naukowym, jak i młodzi adepci, stawiający swoje pierwsze kroki w badaniach naukowych.
Oficjalna inauguracja Międzynarodowego Kongresu Matematycznego odbędzie się 5 sierpnia w budynku głównym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Wśród zaproszonych gości są światowej sławy matematycy, np. prof. Bogdan Bojarski (Warszawa), Wieslaw L. Nowinski (Singapur), Rodrigo Bañuelos (USA), Erol Gelenbe (UK), Pierre M. Adler (Francja), Tokio Matsuyama (Japonia).
Podczas konferencji naukowcy będą rozmawiać m.in. o najnowszych osiągnięciach matematyki teoretycznej i stosowanej, o kompletnym matematycznym opisie mózgu człowieka, o precyzyjnych modelach mikromechaniki i mechaniki kwantowej, o wpływie matematyki i nauk komputerowych na życie człowieka, na ich wykorzystanie w nowych technologiach i w edukacji.
W ramach spotkania zostaną zorganizowane 23 sesje, w tym - oprócz sesji matematycznych - pojawią się zagadnienia z biomatematyki, teorii analizy obrazów i innych dziedzin informatycznych. Ponadto odbędzie się panel dyskusyjny zastosowań matematyki i informatyki. Po raz pierwszy w historii Kongresu zaplanowano specjalną sesję na temat zastosowań matematyki w przemyśle, czyli tzw. matematyki przemysłowej (IndustrialMathematics).
Każdego dnia program konferencji obejmuje sesję przedpołudniową, złożoną z następujących po sobie 50 minutowych wykładów wybitnych naukowców oraz szereg równoległych sesji popołudniowych. Ramowy program jest dostępny pod adresem: http://isaac2013.up.krakow.pl/files/sessionschedule.pdf
Organizacja Międzynarodowego Kongresu Matematycznego jest okazją do zaprezentowania osiągnięć polskich naukowców oraz do nawiązania bezpośrednich kontaktów z matematykami z całego świata. Uczestnikami tego kongresu są członkowie międzynarodowych zespołów badawczych oraz komitetów redakcyjnych renomowanych naukowych czasopism matematycznych.
W trakcie Kongresu ISAAC 2013 uczestnicy z całego świata będą mogli zwiedzić ciekawe miejsca w Małopolsce i Krakowie.
Szczegółowe informacje o imprezie można uzyskać na stronie internetowej: http://www.isaac2013.up.krakow.pl
PAP - Nauka w Polsce
szl/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl