konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Koszty podróży służbowej przedsiębiorcy w PIT 2016

Przeczytany: 28996 razy
Dodany: 2016-10-12 10:02:48
Aktualizowano: 2017-09-20 12:18:45

W sierpniu 2016 roku Ministerstwo Finansów podało szczegółowe wyjaśnienia,  czym jest podróż służbowa i co może zaliczyć do kosztów w PIT 2016 przedsiębiorca odbywający podróż służbową.

Definicja podróży służbowej

Za podróż służbową podatnika prowadzącego działalność gospodarczą należy uznać wyjazd poza miejscowość właściwą dla siedziby firmy bądź stałego miejsce wykonywania działalności gospodarczej związany z przedmiotem działalności przez niego prowadzonej.

 

Przykładem podróży służbowej może być wyjazd na targi, do kontrahenta celem podpisania umowy, czy na szkolenia. Podróż może być zarówno krajowa jak i zagraniczna.

 

 

Koszty podróży służbowej

Przedsiębiorca rozliczając PIT 2016 może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w czasie podróży służbowej. Muszą być one jednak związane z celem podróży, ich poniesienie musi mieć na celu osiągnięcie przychodu, zachowanie lub zabezpieczenia źródła przychodu. Przedsiębiorca powinien też posiadać należyte udokumentowane faktycznie poniesionych wydatków.

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przede wszystkim diety, koszty przejazdów oraz koszty noclegów ( w wysokości stwierdzonej fakturą lub rachunkiem - bez limitu), dojazdów środkami komunikacji miejscowej i inne uzasadnione i udokumentowane wydatki, np. zakup biletów na różnego rodzaju targi, wystawy i pokazy.

Rozliczanie kosztów przejazdów

Bliżej omówimy koszty związane z przejazdami. Sposób rozliczenia kosztów przejazdów zależeć będzie od środka transportu.

Jeśli podróż odbywał przedsiębiorca publicznymi środkami transportu koszty nalicza się w wysokości ceny biletu za przejazd określonym środkiem transportu (pociągiem, autobusem, promem, samolotem) bez ograniczeń co do rodzaju i klasy środka transportu.

W przypadku podróży samochodem będącym środkiem trwałym w firmie do kosztów zaliczamy wszelkie wydatki faktycznie poniesione i udokumentowane fakturami, rachunkami, dowodami opłat np. zakup paliwa, opłaty parkingowe, przejazd drogami płatnymi i autostradami, mycie samochodu, naprawy, części zamienne, holowanie.

Gdy przedsiębiorca odbył podróż pojazdem niebędącym własnością firmy, kosztem będą wydatki, jednak tylko do wysokości wynikającej z kilometrówki, czyli kwoty otrzymanej przez pomnożenie ilości przejechanych kilometrów i obowiązującej stawki za 1 km przebiegu, właściwej dla danego pojazdu. Przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia w tym przypadku ewidencji przebiegu pojazdu.

Stawki obecnie obowiązujące nie zmieniły się od roku 2007 i wynoszą:

  • samochód osobowy o pojemności do 900 cm3 – 0,5214 zł,
  • samochód osobowy o pojemności ponad 900 cm3 – 0,8358 zł,
  • motocykl – 0,2302 zł,
  • motorower – 0,1382 zł.

W rozliczeniu PIT 2016 podatnik prowadzący działalność gospodarczą wykaże koszty poniesione w związku z podróżami służbowymi odbytymi zarówno przez niego samego, jak i przez pracowników i w ten sposób zoptymalizuje swój podatek.

https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/


Wysłane 2016-10-12 10:02:48 przez M-S-M
rozliczenie PITPIT 2016rozliczenie PIT 2016koszty podróży służbowejwppitax.pl
Artykuły powiązane z powyższym
Wyposażenie biura dla start-upu
Wysłano 2018-03-26 12:42:57
Zakładając start-up, warto pamiętać, że dobrze urządzona przestrzeń sprzyja kreatywności, która jest w tej branży najważniejsza. Dobrze urządzone biuro pozytywnie wpływa także na motywację pracowników oraz ich wzajemną integrację. Nie można zapominać, że przestrzeń powinna być także wygodna oraz spełniać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ekologiczne reklamówki z nadrukiem - zalety?
Wysłano 2018-02-23 11:26:22
Ekologia jest nie tylko modna i na czasie, ale powinna być i coraz częściej jest standardem. Zwłaszcza jeśli chodzi o pakowanie zakupów. Niedawna ustawa sprawiła, że dla wielu osób robiących zakupy zwyczajnie nie opłaca się kupowanie standardowych plastikowych reklamówek. Ich cena wzrosła niebotycznie, bez żadnej gwarancji, że po przyniesieniu reklamówki do domu będzie się ona jeszcze nadawała do użytku. Dlatego dużo bardziej opłaca się zakup tej ekologicznej.  Jakie zalety mają ekologiczne reklamówki z nadrukiem?
Każdy przedsiębiorca, który chce działać zgodnie z prawem, dyrektywami unijnymi i dbać o środowisko naturalne powinien zdecydować się na to, by cyklicznie w swojej firmie organizować szkolenia z zakresu ochrony środowiska. Firma musi mieć bowiem świadomość, że tylko działania oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju przyniosą korzyści dla otoczenia.
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY