konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Noże tokarskie zewnętrzne i wytaczaki

Przeczytany: 468 razy
Dodany: 2020-07-20 14:01:40
Aktualizowano: 2020-07-20 14:03:54

Noże tokarskie są jedną z najliczniejszych grup narzędzi skrawających. Pozwalają ma wykonanie prostych oraz skomplikowanych elementów z różnych materiałów takich jak: stal, aluminium, tworzywa sztuczne lub drewno. Noże tokarskie są używane zarówno w starych ręcznych tokarkach jak i nowoczesnych i nowych centrach obróbczych CNC.

 

Jakie są rodzaje noży tokarskich?

Noże tokarskie składane są to narzędzia, które cechują się tym, że można dowolnie wymieniać płytki skrawające. Trzon noża zbudowany jest z mocnego materiału, który zapewnia pewne mocowanie w uchwycie tokarki oraz niweluje wpływ drgań. Na końcu trzonka znajduje się specjalnie ukształtowane miejsce, gdzie można zamontować płytkę skrawającą.

Taki układ niesie za sobą bardzo wiele zalet takich jak :
1. Bardzo szybka wymiana płytki tokarskiej skrawającej powodująca zmniejszenie czasu przestoju maszyny obróbkowej
2. Możliwość wymiany płytki skrawającej bez konieczności na nowo ustawiania całego narzędzia
3. Możliwość uzyskania powtarzalnej geometrii po każdej wymianie płytek skrawających
4. Do jednego narzędzie można zainstalować wiele płytek skrawających co znacznie zmniejsza potrzebną ilość w magazynie części tokarskich


Należy jednak też w tym momencie wspomnieć o kilku wadach noży tokarskich składanych. Przede wszystkim mocowana płytka skrawająca do trzonka posiada mniejszą sztywność niż jednolity nóż tokarski. Może to spowodować większy błąd podczas obróbki spowodowany drganiami maszyny.
Noże tokarskie HSS, są to noże, których część robocza została wykonana ze stali szybkotnącej ( HSS ). Są one objęte polską normą : PN-91/M-58351. Według niej możemy rozróżnić wysokość „h” oraz szerokość „b” dla części chwytowej o przekroju kwadratu lub prostokąta.

 

 

 

Jeżeli część chwytowa jest o przekroju kołowym to norma definiuje średnicę chwytu „d”. Noże tokarskie ze stali szybkotnącej mogą być wykonane jako jednolite narzędzia lub łączone, gdzie płytka montowana jest na końcu trzonka.


Noże tokarskie z płytką lutowaną, są to noże, gdzie płytka lutowana jest na końcu trzonka i spełnia główną funkcją roboczą. Możemy wyróżnić kilka rodzajów takich narzędzi: M – w kolorze żółtym stosowany do stali nierdzewnej , P – w kolorze niebieskim stosowany do stali oraz K – w kolorze czerwonym stosowanym do żeliwa. Noże tokarskie z lutowaną płytką, możemy stosować do toczenia wzdłużnego, zewnętrznego, wewnętrznego, przecinania oraz planowania.
Noże tokarskie wytaczaki, są to noże tokarskie, które przeznaczone są do wykonywania otworów lub rowków wewnątrz materiału.

Cena noży tokarskich czy to składanych czy z płytką lutowaną zależy przede wszystkim od jego wielkości, stopnia trudności wykonania oraz materiału, który zostały użyty do jego produkcji ( oferta z takmi narzędziami znajdzie tutaj) . Z tego powodu ich konstrukcja jest nieco inna niż w przypadku noży stosowanych do toczenia powierzchni zewnętrznych. Przede wszystkim przekroje poprzeczne wytaczaków są małe, aby narzędzie mogło zmieścić się w obrabianym otworze. Bardzo często również wysięgi noży są długie, by dosięgnąć obrabianej powierzchni. Taka konstrukcja musi więc poradzić sobie z mniejszą sztywnością układu oraz drganiami samowzbudnymi, aby nie generować dodatkowych błędów kształtu obrabianego elementu.

W takim razie jak dobrać nóż składany aby był odpowiedni?

W tym celu dobry wytaczak powinien posiadać duże i dodatnie kąty natarcia płytki skrawające skrawania lub duże kąty przystawienia , aby zmniejszyć siłę. Korpusy noży tokarskich powinny być wykonane z z materiału o dużej masie właściwej lub module Younga, aby zwiększyć jego sztywność. Popularne są też aktywne bądź pasywne tłumiki drgań, które mogą występować w korpusie na przykład jako śruba przechodząca przez oś korpusu, która napina narzędzie przed toczeniem.
Noże tokarskie do gwintów, są to noże kształtowe, w skład których wchodzą noże imakowe, składane lub wytaczaki. Przykładem narzędzia do gwintów może być nóż tokarski imakowy z ostrzami wykonanymi ze stali szybkotnącej. Dziś jest on rzadko spotykany z powodu kłopotliwego ostrzenia. Bardziej popularne są noże tokarskie z wymienną płytką, gdzie gwint wykonywany jest przez wymienną płytkę skrawającą. W produkcji wielkoseryjnej, wymiana takiej płytki jest bardzo prosta i pozwala na uzyskanie powtarzalności wymiarowych. Można też wykonać gwint poprzez nóż tokarski krążkowy lub styczny, ale jest to dziś również rzadziej spotykany sposób.

Wysłane 2020-07-20 14:01:40 przez gegol
CNCtokarskienoże
Artykuły powiązane z powyższym
Frezarka CNC to obrabiarka, która zaprojektowana została do przeprowadzania obróbki skrawaniem zarówno powierzchni płaskich, jak i kształtowych (takich jak koła zębate, gwinty czy różnego rodzaju rowki). Frezarki CNC jako główne narzędzie służące do obrabiania materiału wykorzystują różnego rodzaju frezy. Frezy te wprawiane są przez urządzenie w ruch obrotowy oraz przesuwają się w stosunku do materiału, który poddawany jest obróbce.
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY