konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Prestiżowe studia - szansa na pracę marzeń?

Przeczytany: 1154 razy
Dodany: 2013-12-02 08:43:19
Aktualizowano: 2013-12-02 08:45:43

Jedną z charakterystycznych tendencji, jaką można zauważyć w Polsce przez ostatnią dekadę, jest znaczny wzrost liczny ludzi studiujących lub absolwentów z wyższym wykształceniem. Wielu z nich deklaruje, że wykształcenie jest przepustką do dobrej pracy. Czy jednak rzeczywiście studia, w tym także na prestiżowych kierunkach, gwarantują równie prestiżowe miejsce pracy? Czy studia na uznanych uczelniach, takie jak prawo, farmacja, informatyka lub medycyna faktycznie są przepustką do szybkiego znalezienia dobrze płatnego zajęcia po studiach?

Adwokat zaraz po studiach?

Jednym z kierunków, które uważa się za dające spore szanse na zatrudnienie jest prawa. W zeszłym roku skończyła je Monika, broniąc się na 5 na Uniwersytecie Jagielońskim. Jak mówi: „Jeśli nie pochodzi się z rodziny o prawniczych tradycjach, to jest ciężko dostać się na aplikację. Co roku wielu ludzi kończy prawo, tak więc kancelarie mogą wybierać spośród absolwentów, oferując im kiepskie stawki. I wielu z nas się na to godzi. Sporo z moich znajomych jednak pracuje także w innych branżach. Prawo, nawet ukończone z najlepszymi wynikami, nie gwarantuje dziś pracy w zawodzie, natomiast na pewno jest kierunkiem docenianym przez pracodawców. Zawsze dobrze mieć w zespole osobę zorientowaną w przepisach i znającą pewne procedury.”

Farmaceuta pilnie potrzebny...

Innym zawodem, który uważa się za gwarancję dobrej pracy, jest farmacja. To trudne studia, wymagające wiele nauki, jednak co roku liczba chętnych znacznie przekracza ilość miejsc. Jednak także tu sytuacja nie jest różowa. Rosnąca konkurencja i wysokie koszty utrzymania aptek sprawiają, że często ich właściciele mogą zaoferować dość niskie stawki. Minęły czasy, gdy aptekarze zarabiali po kilka tysięcy. Dziś chętniej oferuje się im najniższą krajową plus premie, wcale nie takie wysokie. Właśnie takie oferty dominują w ogłoszeniach dla poszukujących pracach i na tablicach w Urzędzie Pracy.

Lekarz zawsze da radę?

Za jeden z lepiej płatnych zawodów uważa się w Polsce zawód lekarza. Jednak także tu trudno o wysokie zarobki, szczególnie dla młodych absolwentów bez specjalizacji. Większość z nich albo pracuje na kilka etatów w państwowych placówkach albo natychmiast po zrobieniu specjalizacji decyduje się na wyjazd za granicę. Wiele osób, planujących studia medyczne, o wyjeździe za granicę myśli już na etapie matury i wybiera na przykład korepetycje po angielsku z biologii, które prowadzone są przez np. centrum edukacyjne Edun. Lekarz w Wielkiej Brytanii może liczyć na znacznie wyższe zarobki niż w Polsce, nawet jeśli jednocześnie łączy etat w szpitalu i prywatną praktykę. Są również specjalizacje, jak choćby pediatria, które w Polsce dają bardzo małą możliwość dodatkowego zarobkowania. Nic więc dziwnego, że bardzo wielu absolwentów medycyny zamiast szukać pracy w ojczyźnie od razu przygotowuje się do wyjazdu.

Informatyk – zawód przyszłości

Prestiżowymi studiami określana jest także informatyka. Uważa się powszechnie, że w tej dziedzinie zarobki są bardzo wysokie, a informatycy nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Jest tak jednak tylko w przypadku osób, posiadających już doświadczenie na rynku pracy. To na nich czekają etaty z wysokimi wypłatami i dodatkowymi bonusami, świeżo upieczeni absolwenci mogą liczyć na stawki oscylujące wokół 10-15 złotych brutto. Często brakuje dla nich ofert pracy, bo pracodawcy nie chcą inwestować dodatkowych środków w szkolenie i dokształcanie młodych pracowników.

Prestiżowe kierunki? Mimo wszystko tak...

Jak widać – żadne studia nie gwarantują dziś zatrudnienia, szczególnie absolwentom tuż po studiach. Jednak dobry kierunek, dający umiejętności poszukiwane przez pracodawców i cenione na rynku pracy, mogą nadal być istotnym atutem. Jeśli w ciągu kilku lat od uzyskania dyplomu połączy się je z doświadczeniem – efekt może oznaczać duży sukces na rynku pracy.

 

 

Wysłane 2013-12-02 08:43:19 przez M-S-M
konferencje edukacyjneedukacjaEdunkorepetycjeA
Artykuły powiązane z powyższym
Przymiotniki używane są w języku angielskim dosyć często. Z tego powodu warto wiedzieć, jak powinno wyglądać ich stopniowanie, czyli tworzenie form w stopniach wyższym i najwyższym. Poznajmy podstawy tych form gramatycznych!
Warszawa, stolica Polski, oferuje wiele wyjątkowych miejsc na organizację różnego rodzaju uroczystości - od wesel, przez konferencje, aż po kameralne spotkania biznesowe.
Nowoczesny wypoczynek w sercu przyrody
Wysłano 2023-08-07 22:21:46
Wakacje i urlopy to czas, który większość z nas chciałaby spędzić w pięknych miejscach, z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu natury i z odpowiednim komfortem.
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY