30 września jest ostatnim dniem, w którym podatnicy podlegający obowiązkowi dokumentacji cen transferowych powinni złożyć deklarację CIT-TP, rozliczając tym samym miniony rok podatkowy. W jaki sposób poprawnie przygotować dokumentację transferową i kto jest do tego zobowiązany? Wyjaśniamy.
Ceny transferowe, czyli co?
Ceny transferowe, inaczej nazywane transakcyjnymi, to te, które są stosowane podczas wymiany handlowej między podmiotami powiązanymi ze sobą. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy firmy działają w ramach jednej grupy handlowej i wzajemnie świadczą sobie usługi bądź dostarczają produkty.
Wymóg sporządzania i przedkładania dokumentacji dotyczącej cen transferowych ma na celu zapobiegnięcie sytuacji, w których warunki współpracy między takimi podmiotami rażąco odbiegają od tych rynkowych.
Na kim spoczywa obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych?
Istotnym czynnikiem jest przede wszystkim wysokość przychodów lub kosztów, jakie poniosła firma w minionym roku podatkowym. Progi, od których konieczne jest przesłanie dokumentacji CIT-TR, to:
- 10 mln euro netto dla transakcji towarowych i finansowych
- 2 mln euro netto dla transakcji usługowych i innych.
Firma, która spełnia to kryterium i prowadzi pełną księgowość, jest zobowiązana do złożenia dokumentacji wówczas, gdy transakcje z podmiotami powiązanymi stanowiły znaczący wkład w jej dochody lub straty. "Wymóg ten pojawia się również w sytuacjach, gdy przedsiębiorstwo prowadziło wymianę handlową z podmiotem zarejestrowanym w kraju lub regionie stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (przy transakcjach na powyżej 20 tys. euro netto)." - mówi Joanna Nowak z portalu WeLearn.pl zajmującego się tematyką podatków i cen transferowych.

Co powinna zawierać dokumentacja cen transferowych?
Dokumentację cen transferowych należy przesłać na formularzu CIT-TP. Ale uwaga – od przyszłego roku nastąpi jego zmiana na formularz TP-R. Istotne jest, że dokumentacja powinna zawierać m.in.:
- dokładny opis transakcji lub zdarzeń objętych tym wymogiem zgodnie z Ustawą o CIT,
- analizy kosztów porównawczych wraz z uzasadnieniem metod i technik kalkulacji dochodów i strat, które zostały wybrane.
Przedsiębiorstwo na wypadek kontroli musi również udostępnić całą dokumentację związaną z transakcjami. Niedopełnienie obowiązków związanych z rozliczaniem cen transferowych może skutkować poważnymi sankcjami karno-skarbowymi.