konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Przyszłość zielonych technologii w Polsce | Relacja z wrocławskiej konferencji „Czy EKOinnowacje są EKOnomiczne

Przeczytany: 1527 razy
Dodany: 2013-12-16 13:00:31
Aktualizowano: 2013-12-16 13:08:04

10 grudnia 2013 w Centrum Badawczo – Rozwojowym KGHM CUPRUM we Wrocławiu odbyła się konferencja otwierająca projekt „Ekokreatywni, czyli od pomysłu do wdrożenia”. Organizatorem wydarzenia pt. „Czy EKOinnowacje są EKOnomiczne?”, które zgromadziło ekoentuzjastów, naukowców i biznesmenów z całej Polski było Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczośc. Tematem przewodnim konferencji były małe instalacje OŹE w naszych domach i gospodarstwach.

W swoim wystąpieniu na konferencji Grzegorz Wiśniewski przedstawił dane dotyczące stanu rozwoju technologii mikroinstalacji w Polsce 2012 (źródło: badania własne IEO). Według wyliczeń zdecydowaną większość (ponad 98%) stanowią instalacje do produkcji ciepła. Prym wiodą kolektory słoneczne. Następne w kolejności są kotły na biomasę. W 2012 roku powstało łącznie 223 139 instalacji. Według Grzegorza Wiśniewskiego moc zainstalowana w mikroinstalacjach do produkcji energii elektrycznej do 2020 roku ma zwiększyć się czterokrotnie. Podobnie rysuje się przyszłość mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach do produkcji ciepła. Uczestnicy konferencji mogli również zapoznać się z kluczowymi zapisami zawartymi w małym trójpaku energetycznym – ustawy, której celem jest zaimplementowanie dyrektywy unijnej dotyczącej realizacji wspólnego rynku energii elektrycznej i gazu oraz energetyki prosumenckiej.

Podczas konferencji wystąpili również Maria Kostka - pracowniki Instytutu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Wrocławskiej, Krzysztof Brzozowski - prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość i Marek Rybiański - z-ca prezesa Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość, specjalista ds. projektów badawczo-rozwojowych CTE.


Sławomir Rataj z Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy przedstawił szczegóły rozpoczynającego się właśnie projektu „Ekokreatywni, czyli od pomysłu do wdrożenia”. Ideą projektu jest przekazanie wiedzy i praktyk dotyczących działań EKOinnowacyjnych. W tym celu organizowane będą szkolenia i warsztaty w całym kraju. Uczestnicy będą mogli również skorzystać z doradztwa bezpośredniego oraz kursów on-line. Projekt ma charakter otwarty, jednak powstał on przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, studentach i pracownikach jednostek naukowo-badawczych. By wziąć w nim udział, należy zarejestrować się na stronie www.eko-kreatywni.pl.

W ramach projektu „Ekokreatywni, czyli od pomysłu do wdrożenia” planowane są szkolenia dotyczące następujących zagadnień: czym są EKOinnowacje, jakie są źródła ich finansowania (dotacje, pożyczki) oraz efekty finansowe i środowiskowe, jak efektywnie zarządzać EKOinnowacjami w przedsiębiorstwach i gospodarstwach. Ponadto zwolennicy e-learningu bez wychodzenia z domu będą mogli dowiedzieć się, jak dobrać EKOinnowacje do potrzeb przedsiębiorstwa, czy gospodarstwa domowego. Poznają również koncepcję ich wdrażania i wynikające z nich korzyści ekonomiczne.

Po konferencji odbyła się debata medialna pod tytułem „Dobre praktyki i ciekawe przykłady stosowania urządzeń i instalacji OŹE” poprowadzona przez Marka Rybiańskiego. Prelegenci przedstawiali praktyczne przykłady użytkowania instalacji OŹE w domu i biznesie. Największym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie pasjonata i entuzjasty energii słonecznej Jacka Prypina, który ma zainstalowane na dachu swojego domu liczne kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, zaspokajające potrzeby energetyczne budynku oraz służące do ładowania akumulatora samochodowego. Znaczna część instalacji jest wykonana przez niego własnoręcznie.

Przedsiębiorcy dzięki prezentacji Ryszarda Sobańskiego mogli zapoznać się z możliwościami korzystania z ekoinnowacji w budynkach przemysłowych. Jest on bowiem właścicielem pensjonatu "Katarzynka" w Boleścinie. W budynku znajdują się instalacje oparte na OŹE dostarczające większość energii potrzebnej do jego funkcjonowania.

- Od trzech lat do ogrzewania pomieszczeń i wody wykorzystuję dwie pompy, gruntową i powietrzną. Natomiast do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia służą fotoogniwa, które zainstalowane zostały na dachu budynku” – opowiada Ryszard Sobański. - Aby zmniejszyć koszty do oświetlenia używam również energooszczędne diody LED.

W debacie wziął także udział Bartłomiej Leśniowski, który przedstawił projekt energooszczędnego domu wykorzystującego OŹE. Budowę zamierza rozpocząć w niedalekiej przyszłości. Jak twierdzi, najważniejszy etap ma już za sobą. Projekt domu został idealnie przystosowany do działki wybranej pod kątem zabudowy niskoenergetycznej.

Uczestnicy konferencji i debaty medialnej, po wysłuchaniu wszystkich głosów mogli dojść do wniosku, że mimo iż warunki prawne w Polsce nie są tak korzystne jak w innych częściach Europy, to ekoinnowacje przynoszą korzyści w wymiarze ekonomicznym.


Projekt „Ekokreatywni, czyli od pomysłu do wdrożenia” jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.


PR

LA

Wysłane 2013-12-16 13:00:31 przez M-S-M
relacja z konferencjiCzy EKOinnowacje są EKOnomiczne?konferencjaWrocław
Artykuły powiązane z powyższym
Każdy, kto przynajmniej raz w życiu miał okazję zorganizowania konferencji firmowej, zdaje sobie prawdopodobnie świetnie sprawę z tego, że sytuacja ta niekiedy stanowić może prawdziwe wyzwanie.
Biznes nie opiera się na zapewnieniach, obietnicach oraz rozmyślaniu. Aby skutecznie działać w wybranej przez siebie branży, należy iść do przodu, konsekwentnie realizując swoje cele, plany i założenia.
Organizacja eventu to szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wynajem namiotów jest często pomijany. To błąd, który może się zemścić.
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY