konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Szef KRASP: przepisy dotyczące uczelni idą w dobrym kierunku

Przeczytany: 715 razy
Dodany: 2013-12-18 15:09:05
Aktualizowano: 2013-12-18 15:11:29
Przyjęte we wtorek przez rząd projekty nowelizacji ustaw o uczelniach i finansowaniu nauki idą w dobrym kierunku - ocenił przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesław Banyś. Ma jednak uwagi m.in. dotyczące tzw. uwłaszczenia naukowców.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekty nowelizacji: ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a także ustawy o zasadach finansowania nauki. Oba projekty przedłożone zostały przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

"Wszystkim nam zależy, by rozwijać kapitał społeczny w naszym kraju. Chcemy, by szkolnictwo wyższe i nauka były motorem napędowym naszego rozwoju. I pod tym względem oba akty prawne idą w dobrym kierunku" - skomentował w rozmowie z PAP przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, "zasadnicze uwagi KRASP zostały w nim uwzględnione".

Przyznał, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest np. wprowadzenie obowiązku sprawdzania prac dyplomowych w programie antyplagiatowym czy monitorowanie losów zawodowych absolwentów (dzięki danym uzyskiwanym z ZUS). Pozwoli to określić, po jakich kierunkach studiów absolwenci znajdują pracę.

Prof. Banyś odniósł się też do zapisanych w projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym przepisów dotyczących tzw. uwłaszczenia naukowców. Proponowane zmiany zakładają, że pracownikom, doktorantom i studentom uczelni przysługiwać będą prawa własności intelektualnej do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych. W przypadku komercjalizacji wyników badań lub prac rozwojowych, uczelnia miałaby otrzymywać 25 lub 30 proc. dochodów uzyskanych przez dokonującego komercjalizacji pracownika czy studenta (w zależności od stopnia wsparcia komercjalizacji przez uczelnie). Analogiczne przepisy dotyczyć będą też instytutów badawczych.

"Zgadzamy się z ministerstwem, że musimy spowodować, by było wdrażanych więcej wyników prac naukowych. Różnimy się jednak tym, jak do tego dojść" - wyjaśnia szef KRASP. Prof. Banyś ma nadzieję, że do ustawy uda się wprowadzić regulacje, które dadzą wynalazcom alternatywę, aby wybrać między zaproponowanym w projekcie rozwiązaniem, a tym proponowanym przez uczelnie. Dziś, dzięki obowiązującym na uczelniach regulaminom własności intelektualnej, właściciel wynalazku może otrzymać na ogół 50-60 proc. zysków z komercjalizacji (pozostała część zysków trafiałaby do uczelni), ale za to liczyć może na większą pomoc ze strony uczelni - np. jeśli chodzi o ochronę patentową czy koszty postępowań administracyjnych.

"Droga od wynalazku do komercjalizacji jest długa i trudna" - przyznaje Banyś. Zaznacza, że bez wsparcia rzeczników patentowych czy prawników wynalazca może sprzedać swoje rozwiązanie za nieadekwatnie niską cenę. Dotychczasowe rozwiązania umożliwiały większą pomoc uczelni.

Szef KRASP odniósł się też do projektu nowelizacji ustawy o finansowaniu nauki. Zaakcentował fakt, że kładzie się w nim nacisk na koncentrację środków na badania naukowe, dzięki czemu pieniądze na naukę mogą być lepiej wykorzystywane. Zdaniem rektora UŚ ważne są również regulacje dotyczące Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej, czy działalności upowszechniającej naukę.

"Jedna rzecz nas jednak niepokoiła: nie zostało wyraźnie określone, w jakich proporcjach będą przeznaczane środki na badania naukowe w ramach różnego rodzaju konkursów i na utrzymanie potencjału badawczego jednostki. Chcielibyśmy przedyskutować jeszcze tę kwestię" - powiedział przewodniczący KRASP. Wyjaśnił, że nowelizacji ustawy o finansowaniu nauki powinno towarzyszyć rozporządzenie, w którym kwestie te byłyby wyjaśnione.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ mow/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wysłane 2013-12-18 15:09:05 przez M-S-M
szkolnictwoedukacjanowelizacjaKRASP
Artykuły powiązane z powyższym
Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści i z pewnością pomoże nam w przyszłości. Czasem jednak bywa męcząca i nużąca co sprawia, że tracimy motywację. Tradycyjne, wielogodzinne spędzanie czasu nad książkami potrafi skutecznie zniechęcić, tym bardziej, gdy nie widzimy efektów.
Czy opłaca się być przedsiębiorczym?
Wysłano 2017-01-09 09:50:45
W ostatnim czasie dużo mówi się o przedsiębiorczości. W szkołach ekonomicznych znajdziemy nawet takie przedmioty lekcyjne. W ogólnym mniemaniu ludzie przedsiębiorczy maja łatwiej w życiu i są bardziej predysponowani do zakładania udanych biznesów. Czym jednak jest ta osławiona przedsiębiorczość? Czy leży ona w naszych genach czy można jej się nauczyć? I przede wszystkim czy opłaca się w dzisiejszym świecie być przedsiębiorczym? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Kościół Twoim domem?
Wysłano 2014-11-06 09:18:03
Czy żyjemy dla wiary, czy wierzymy po to, żeby lepiej żyć? Duszpasterze zachęcają do rozwoju życia duchowego, do działania we wspólnotach.
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY