konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Temperatura w pracy, a obowiązki pracodawcy

Przeczytany: 4282 razy
Dodany: 2014-01-28 11:47:05
Aktualizowano: 2014-01-28 11:48:18

Praca w upalne dni jak każdy wie, jest uciążliwa. Żyjemy w takim kraju, gdzie w lecie temperatura potrafi być prawie tropikalna. Warunki pracy w takiej aurze powodują, że praca jest nieefektywna i może być także szkodliwa dla zdrowia i życia pracowników. Pracodawca posiada regulamin, z którego dowiadujemy się, jak zadbać o właściwe warunki pracy. Warto się z nim zapoznać.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie właściwego stanowiska pracy dla pracowników. Artykuł 94§4 Kodeksu pracy dosyć wyraźnie określa, że zatrudniający musi „zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy”. Szkolenia takie powinny być prowadzone na samym początku po zatrudnieniu pracownika. Badania wskazują, że odpowiednie warunki pracy dla człowieka zostały określone na poziomie 18-20°C. Temperatura powyżej 25°C wymaga przedsięwzięcia określonego postępowania ochronnego, które ma za zadanie temu przeciwdziałać.

Zapewnienie wody w miejscu pracy

Dostarczanie wody dla organizmu człowieka jest niezbędne dla utrzymania jego prawidłowego działania. Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa na każdy organizm.. Przepisy dotyczące obowiązku zapewnienia wody znajdują się w przepisach BHP. W myśl § 112 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy: „Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia zatrudnionych pracowników w napoje w sytuacjach szczególnie uciążliwych, określają odrębne przepisy”.

Przepisy także dość dokładnie określają miejsce pozyskiwania wody. Powinno się ono znajdować do 75 metrów od stanowiska pracy. Zapewniona przez firmę woda powinna być zdatna do picia pod względem higieniczno-sanitarnym. Powyższy przepis dostarcza także informacji, że w pewnych określonych przypadkach. pracodawca będzie miał obowiązek dostarczać także inne napoje. Dotyczy to sytuacji, gdzie praca odbywa się w temperaturze:

  • powyżej 25°C – wykonywanej na otwartej przestrzeni,
  • powyżej 28°C – wykonywanej w pomieszczenia zamkniętych.

Takie warunki zobowiązują także pracodawcę do zapewnienia napojów bogatych w witaminy i sole mineralne. Ilość napojów powinna uzależniona od długości pracy wszystkich pracowników w wyżej opisanych warunkach.

Prawo do odmowy pracy w niektórych warunkach

Kodeks pracy daje zatrudnionym możliwość odmowy wykonywania obowiązków pracy w niektórych pewnych warunkach. W związku z art. 210§1 Kodeksu pracy: „W razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego”. W takiej sytuacji pracownik ma prawo do otrzymania wynagrodzenia, a pracodawca jest zobowiązany do przygotowania odpowiedniego stanowiska i zapewnienia pracownikowi właściwych warunków, niepowodujących zagrożenia.

Brak wypełnienia powyższego obowiązku wiąże się z pewnymi konsekwencjami dla zatrudniającego takimi jak kara grzywny lub fakt zaprzestania pracy przez pracowników. Pracownicy nie powinni interesować się tym, jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zapewnieniem im napojów. Wszystko to powinno być realizowane od razu w momencie wystąpienia takiej sytuacji. Nieprawidłowości tego typu reguluje art. 283§1 Kodeksu pracy: „Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1 000zł do 30 000zł”.

Dodatkowe działania pracodawcy

Przepisy prawa mówią jednoznacznie, że poza wyżej wymienionymi obowiązkami nie musi on wykonywać dodatkowych czynności w tym zakresie. Ze względu na charakter pracy i wydajność kadry pracowniczej każdy pracodawca może wprowadzać inne udogodnienia. Związane to jest z dodatkowymi przerwami w pracy lub jej skróceniem. Takie czynności są zgodne z przepisami prawa i jak mówi art. 18§1 Kodeksu pracy - same postanowienia umów nie mogą być mniej korzystne dla zatrudnionego niż przepisy prawa pracy. Wszystkie powyższe możliwości są bezpośrednio związane z dobrą wolą pracodawcy. Prawo pozostawia tutaj wiele możliwości w konstruowaniu udogodnień. Mogą one być także konsultowane z pracownikami. Jak wskazują badania – przerwy w pracy podwyższają efektywność pracy i odstresowują.


Autor artykułu
Artykuł opracowany przez redakcję portalu Żywiec Praca.
Wysłane 2014-01-28 11:47:05 przez M-S-M
gdzie szukać pracyoferty pracypraca
Artykuły powiązane z powyższym
Jak zostać serowarem? Co trzeba wiedzieć?
Wysłano 2022-09-05 11:43:40
Sery z przemysłowej produkcji często nie spełniają oczekiwań klientów. Brak wyraźnego smaku, nieapetyczny, niewyraźny kolor i gumowata konsystencja nie zachęcają do jedzenia.
Integracja online dla firm
Wysłano 2021-04-28 08:54:59
Kto nie lubi świeżej, przepysznej kawy prosto z ekspresu? Miłośnicy i koneserzy tego napoju doskonale wiedzą, jak duże znaczenie ma wybór dobrej jakości ekspresu.
Wirtualne biuro
Wysłano 2020-12-03 10:16:58
Wielu z nas marzy o założeniu własnej firmy. Ten krok oznacza dla nich realizację marzeń oraz możliwość wykonywania pracy w stu procentach zgodnej z ich kwalifikacjami i, co najważniejsze, zainteresowaniami. Warto jednak pamiętać o tym, że stworzenie przedsiębiorstwa to trudne wyzwanie, a na przyszłych przedsiębiorców czeka m
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY